Jak filtrować wodę w terenie

Jak filtrować wodę w terenie

Niezależnie od tego, czy jesteś na kempingu, łowisz ryby, czy wędrujesz, ważne jest, aby filtrować wodę w terenie. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić. Ten artykuł omawia dwa z nich: filtrację w odwróconej osmozie i filtrację DIY.

Oczyszczanie wody z naturalnego źródła

Posiadanie czystej wody jest ważne, zwłaszcza jeśli mieszkasz w kraju rozwijającym się. Ponad miliard ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej i może umrzeć z powodu chorób przenoszonych przez wodę, jeśli nie ma do niej dostępu. Jeśli masz szczęście, że masz dostęp do naturalnego źródła, jesteś ustawiony, ale dla reszty z nas, to jest gra.

Oczyszczanie wody to proces, który usuwa z wody niepożądane materiały biologiczne lub chemiczne. Może być wykonywane w domu lub w komercyjnej stacji uzdatniania wody. W krajach rozwiniętych większość zużywanej wody jest oczyszczana w stacjach uzdatniania wody. Proces obejmuje oddzielenie ciał stałych od płynów, a następnie destylację cieczy do fazy parowej.

Do oczyszczania wody stosuje się wiele procesów. Niektóre z bardziej skutecznych to światło UV, destylacja i filtry z węglem aktywnym. Ale który z nich jest najlepszy? Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, w tym ilość zanieczyszczeń i temperaturę wody. Ogólnie rzecz biorąc, woda z kranu jest bezpieczna w większości obszarów, ale nadal warto robić swoje, aby zapewnić jej czystość.

Jedną z bardziej powszechnych i oczywistych metod oczyszczania wody jest chlorowanie. Chlorowanie wykorzystuje chlor do zabijania mikrobów. Jest to skuteczny sposób na powstrzymanie chorób przenoszonych przez wodę przed rozprzestrzenianiem się. Jeśli jednak woda jest mętna, wymagane jest wyższe stężenie środka chemicznego.

Inna metoda, system oczyszczania wody nano, wykorzystuje nanocząsteczki do usuwania jonów metali, anionów i innych mikrobów. Proces ten jest nieco droższy niż jego węglowy odpowiednik, ale jest potencjalnie bardziej skuteczny.

Oczyszczanie wody istnieje od wieków i stało się głównym priorytetem we współczesnej cywilizacji. Podczas gdy większość społeczności polega na naturalnych zbiornikach wodnych dla swoich dostaw wody, takich jak rzeki, jeziora i strumienie, klęska żywiołowa lub celowy atak może odciąć dostęp do niezawodnego źródła wody.

Najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowia Twojej rodziny jest zapewnienie, że pijesz wodę wolną od zanieczyszczeń. Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza jeśli mieszkasz w kraju rozwijającym się. Najlepiej zawczasu przygotować się na takie zdarzenie.

Filtracja odwróconej osmozy usuwa rozpuszczone substancje stałe z wody

Używanie systemu filtracji odwróconej osmozy jest dobrym sposobem na usunięcie rozpuszczonych substancji stałych z wody. Jest to również jedna z najczęstszych metod filtracji wody. Korzystanie z systemu odwróconej osmozy może pomóc w zmniejszeniu kosztów wody butelkowanej.

Proces odwróconej osmozy polega na przepuszczeniu wody przez półprzepuszczalną membranę. Półprzepuszczalna membrana pozwala na przejście cząsteczek wody, blokując jednocześnie większe cząsteczki i inne zanieczyszczenia. Membrana jest w stanie zablokować większość bakterii, rozpuszczonych soli i substancji organicznych. Otrzymana w ten sposób woda jest czysta.

System odwróconej osmozy może zmniejszyć ilość rozpuszczonych substancji stałych nawet o 97%, co czyni go jednym z najlepszych dostępnych systemów filtracji wody. Proces odwróconej osmozy może również usunąć szereg zanieczyszczeń organicznych. Niektóre z zanieczyszczeń, które mogą być usunięte przez system odwróconej osmozy obejmują chlor, mętność, osad, rozpuszczone jony i niektóre zanieczyszczenia organiczne.

Istnieje kilka różnych typów systemów filtracji odwróconej osmozy. Niektóre systemy są przeznaczone do usuwania chloru, podczas gdy inne są przeznaczone do usuwania niektórych rodzajów organicznych. Te typy systemów różnią się konstrukcją i marką.

Niezależnie od rodzaju systemu filtracji odwróconej osmozy, który wybierzesz, usunie on szereg zanieczyszczeń z wody. Wiele restauracji używa systemów odwróconej osmozy, aby ich woda była bardziej sanitarna.

Membrany używane w systemach odwróconej osmozy trwają do dwóch do trzech lat. Żywotność filtra odwróconej osmozy zależy od tego, ile wody zużywasz, jak dobrze woda jest uzdatniana i jak dobrze działa twój system.

Kolejną zaletą systemu odwróconej osmozy jest redukcja odpadów z tworzyw sztucznych. System odwróconej osmozy działa przy użyciu pompy wysokociśnieniowej do napędzania wody zasilającej przez system. Używa również post filtr przed można pić wodę. Ten postfiltr usuwa cząstki takie jak oocysmium. Może być również stosowany w połączeniu z innymi rodzajami filtracji w celu poprawy jakości wody.

System odwróconej osmozy może również usunąć pewne substancje nieorganiczne. Substancje te obejmują niektóre pestycydy, cysty i radionuklidy. Niektóre systemy odwróconej osmozy zawierają również filtr węglowy. Ten rodzaj filtra redukuje zanieczyszczenia tak małe jak 5 mikronów. Ten typ filtra jest również niedrogi w zakupie i utrzymaniu.

Łączenie dwóch metod filtracji

Filtracja kombinowana to operacja, która wykorzystuje dwa różne rodzaje filtracji w celu usunięcia cząstek z wody. Proces ten może być stosowany w filtrach wolnych lub szybkich.

Technika ta jest ogólnie stosowana do uzdatniania wody do picia. Polega ona na wykorzystaniu membran lub włókien do odfiltrowania cząstek. Tego typu filtry są jednak bardzo drogie i stosuje się je zazwyczaj w ograniczonej liczbie miejsc. W Szkocji koncentruje się na usuwaniu patogenów i związków organicznych.

Podstawowe mechanizmy usuwania cząstek są takie same zarówno w trybie ciśnieniowym, jak i grawitacyjnym. Istnieją jednak różnice w dystrybucji przepływu pomiędzy poszczególnymi filtrami oraz kontroli przepływu przez same filtry.

Grawitacja jest najprostszym sposobem filtrowania wody. Ilość usuwanych cząstek jest zależna od szybkości filtracji. Na przykład, jeśli prędkość przepływu wzrośnie, nastąpi wzrost prędkości w obrębie porów. Doprowadzi to do oderwania cząstek, które są słabo ze sobą związane.

Filtracja wgłębna jest formą filtracji, w której cząstki są usuwane z wody poprzez osadzanie się w mediach filtracyjnych. Jest to zazwyczaj ostatnia bariera dla cząstek.

Typowy proces filtracji polega na zastosowaniu wielowarstwowej siatki. Tego typu filtr może być wykonany z piasku, żwiru, antracytu lub innych względnie obojętnych materiałów. Filtry te są zwykle stosowane w uzdatnianiu wody pitnej i mogą być określane jako dogłębne filtry z nośnikiem granulowanym.

Inny rodzaj filtracji obejmuje wykorzystanie podciśnienia do wychwytywania cząstek z wody. Metoda ta może być wykorzystywana w zastosowaniach laboratoryjnych. Metoda ta wymaga lejka Buchnera, gumowych rurek i bibuły filtracyjnej.

Trzecim rodzajem filtracji jest metoda filtracji na zimno, która wykorzystuje lód do szybkiego schłodzenia roztworu. W wyniku tej metody powstają duże kryształy. Nie jest to metoda tak skuteczna jak metoda filtracji na zimno, ale zapobiega powstawaniu kryształów w lejku filtracyjnym.

Oprócz głównych mechanizmów usuwania cząstek, w filtracji stosuje się również cedzenie i flokulację. Te dwa procesy nie są bezpośrednio związane z usuwaniem cząstek, ale w pewnym stopniu pomagają.

Filtracja DIY

Pozbycie się zanieczyszczeń w wodzie, którą pijesz, jest ważne. Kiedy zbudujesz swój własny filtr wody DIY, możesz mieć pewność, że woda, której używasz, jest czysta i bezpieczna. Ale zanim zaczniesz, powinieneś upewnić się, że wiesz, jakiego rodzaju zanieczyszczeń możesz się spodziewać.

Węgiel aktywny jest jednym z najbardziej skutecznych oczyszczaczy. Usuwa zanieczyszczenia poprzez absorpcję chemiczną. Usuwa również szkodliwe patogeny.

Filtr osadowy to kolejny rodzaj filtra wody. Filtr osadów działa poprzez chwytanie piasku i innych cząstek z wody. Może być wykonany przy użyciu drobnego piasku lub żwiru. Małe skały lub kamyki mogą być użyte, aby zatrzymać wodę przed wyparciem piasku.

Być może trzeba będzie użyć więcej niż jednego typu filtra, aby usunąć zanieczyszczenia. Na przykład, możesz użyć kombinacji węgla aktywnego, filtrów osadowych i żwiru. Możesz również dodać inne materiały.

Możesz również użyć bandany jako filtra. Można ją przytrzymać gumką lub cienkim sznurkiem.

Inną metodą filtrowania jest użycie pojemnika w kształcie lejka. Możesz też użyć dużej butelki z wodą. Aby zrobić filtr z butelki z wodą, podziurkuj otwory w pobliżu ściętej krawędzi butelki. Następnie przywiąż uchwyt do butelki za pomocą sznurka.

Jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie nie ma innych źródeł zaopatrzenia, być może będziesz musiał zbudować system filtracji DIY, aby uzyskać czystą wodę. Może to być pomocne zajęcie dla dzieci, zwłaszcza tych, które są ciekawe wody.

Możesz również wykonać system filtracji, który działa na zasadzie grawitacji. Ta metoda nie wymaga specjalnego sprzętu ani technologii. Możesz wykorzystać przedmioty, które znajdziesz w swoim domu.

Możesz również zrobić własny filtr wody DIY, używając pojemnika w kształcie lejka. Jest to najprostsza metoda, ale nie jest najlepsza. Aby uczynić ją bardziej efektywną, przytnij górę butelki tak, aby powstał otwór. Następnie możesz wlać wodę przez butelkę. Może być konieczne wykonanie tego kilka razy, zanim woda będzie czysta.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

?>