Jak wybrać śpiwór

Jak wybrać śpiwór

Niezależnie od tego, czy szukasz śpiwora na kemping, czy do trzymania w samochodzie, ważne jest, aby zrozumieć różnice między śpiworami. Na szczęście istnieje kilka podstawowych wskazówek, które można zastosować, aby pomóc w wyborze właściwego.

Puch kaczy lub gęsi

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do biwaku, czy do wielkiej zimowej wędrówki, nie ma wątpliwości, że śpiwór wypełniony puchem kaczym lub gęsim zapewni przyjemny poziom izolacji przed zimnem. Jednak zanim zainwestujesz w jeden z nich, będziesz chciał wiedzieć, czego się spodziewać po tych dwóch rodzajach puchu.

Podczas gdy oba puchy są wykonane z piór, różnią się one pod względem jakości. Puch gęsi jest uważany za lepszy z tych dwóch – fragment ten jest wynikiem działań ekipy serwisu pedzacykocurek.pl. Jest lżejszy, miększy i bardziej wytrzymały. Z kolei puch kaczy ma silniejszy zapach.

Jakość puchu ma również wiele wspólnego z rodzajem ptaka, z którego pochodzi. Puch gęsi pochodzi od gęsi, które są większymi ptakami niż kaczki. Gęsi są roślinożercami, co oznacza, że żywią się trawą. Z kolei kaczki są wszystkożerne.

Gęsi mają większe pióropusze puchu, co oznacza, że zapewniają najlepszą izolację w stosunku do swojej wielkości. Kaczki są mniejsze i nie są w stanie zapewnić takiego samego pióropusza. Oznacza to, że puch kaczy nie jest tak popularny.

Kolejną różnicą między nimi jest siła wypełnienia. Wskaźnik fill power mierzy zdolność puchu do loftów. Im wyższa moc wypełnienia, tym większą sprężystość może osiągnąć. Wyższa jakość puchu jest bardziej ciepła i kompaktowa, co oznacza, że śpiwór będzie ważył mniej.

Puch jest również wysoce oddychający. Naturalne oleje, które są w nim zawarte, pomagają utrzymać włókna na miejscu i utrzymują puch w stanie elastyczności. Oleje sprawiają, że puch jest bardziej odporny na wodę.

Tkanina wierzchnia

Wybór tkaniny wierzchniej do śpiwora to poważna decyzja, ale właściwy wybór może mieć ogromne znaczenie dla komfortu i trwałości. Oprócz wyboru śpiwora z odpowiednią ilością wyściółki, będziesz musiał również wybrać tkaninę, która jest wystarczająco trwała, aby wytrzymać rygory biwakowania. Na szczęście jest kilka różnych materiałów do wyboru.

Na początek, są pewne tkaniny, które rzeczywiście odpychają wodę. Na przykład poliester i mikrofibra są oceniane jako jedne z najlepszych pod względem odporności na warunki atmosferyczne. Podszewka śpiwora to również opcja. Większość wyściółek wykonana jest z lekkiego nylonu i poliestru. Wybór śpiwora z wodoodporną powłoką to dobry pomysł, jeśli planujesz spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.

Jeśli szukasz najbardziej efektywnego sposobu na przechowywanie swoich rzeczy, to warto rozważyć zewnętrzną powłokę wykonaną z ripstopu lub mieszanki polibawełny i flaneli. Dla entuzjastów biwakowania dbających o budżet najlepszym rozwiązaniem będzie poliester. Nylon jest nieco tańszy, ale nie jest tak trwały jak inne opcje.

Wybór śpiwora z odpowiednim materiałem to poważna decyzja, ale również zabawa. Odpowiednia tkanina nie tylko zapewni bezpieczeństwo Twoim rzeczom, ale także będzie przyjemna w dotyku dla Twojej skóry. Rozważ też zakup podszewki z polibawełnianej flaneli, która jest idealna do użytku wewnętrznego.

Ocena ciepła

Uzyskanie odpowiedniej oceny temperatury śpiwora jest ważne, aby zapewnić Ci ciepło i komfort. Jest to szczególnie ważne dla osób, które biwakują w terenie. Niezależnie od tego, czy używasz namiotu, czy podkładki biwakowej, dobrze jest kupić śpiwór, który jest nieco cieplejszy niż najchłodniejsze warunki.

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) i Europejska Norma (EN) wprowadziły znormalizowane protokoły testowania śpiworów. Ocena temperatury śpiwora EN/ISO została zaprojektowana w celu zapewnienia spójnej i wiarygodnej procedury testowej.

Protokół testowy ISO obejmuje trzy różne testy temperaturowe: górną granicę, komfort i ocenę przejściową. Manekin testowy jest ubrany w warstwy podstawowe i śpi na podkładce pod śpiworem.

Protokół testowy nie może uwzględniać różnic w śpiworach, odzieży i typach ciała. Manekin testowy jest umieszczony w tych samych warunkach, więc jeśli istnieje różnica temperatur między nimi, może to wpłynąć na wyniki testu.

Test EN/ISO wykorzystuje ten sam protokół, ale zawiera również „ocenę komfortu”, która ma na celu wskazanie temperatury, w której kobieta będzie się czuła najbardziej komfortowo. Ocena ta jest częściej stosowana na śpiworach dla kobiet.

Oprócz „oceny komfortu”, niektórzy producenci stosują ocenę dolnej granicy. Oznacza to, że śpiwór dla kobiety będzie ją ogrzewał, gdy temperatura będzie o 10 stopni niższa niż w przypadku oceny komfortu. Dolna granica jest zazwyczaj niższa niż wskaźnik komfortu.

Konstrukcja mumii

Wybór śpiwora mumii to świetny sposób na uzyskanie ciepła i komfortu, którego potrzebujesz podczas biwaku. Śpiwory mumia są wykonane z puchu, materiałów syntetycznych lub innych materiałów. Są one wysoce kompresyjne, lekkie i zaprojektowane dla ciepła. Są również zaprojektowane tak, aby dopasować się do śpiącego, co pomaga im lepiej utrzymać ciepło ciała.

Niektóre mumie są wykonane z kapturem, który można zamknąć dla dodatkowego ciepła. Większość to pojedyncze torby, ale można kupić podwójną torbę dla dwóch osób. Podwójna torba jest zazwyczaj szersza niż pojedyncza, co zapewnia więcej miejsca dla obu śpiących.

Podczas gdy mumie są świetne do biwakowania w chłodne dni, nie zapewniają tyle ciepła, co półprostokątne lub prostokątne śpiwory. Nie są też tak smukłe jak śpiwory prostokątne, co może być kłopotliwe przy pakowaniu.

Dla obozowiczów, którzy preferują tradycyjną konstrukcję mumii, Marmot Trestles jest dobrą opcją. Nie wyróżnia się jednak na tle konkurencji i nie oferuje takiego samego komfortu w innych orientacjach.

Dla plecaków, Nemo Forte jest lepszym wyborem. Ma bardziej opływowy krój niż większość tradycyjnych mumii i jest lżejszy niż Marmot Trestles. Możesz również wybrać Nemo Forte z loftowym wypełnieniem puchowym dla dodatkowego ciepła.

Big Agnes Sidewinder to również dobry wybór dla osób śpiących na plecach, ale jest cięższy niż większość syntetycznych śpiworów mumii. Aby uzyskać bardziej przystępną opcję, rozważ Siesta Hooded 25 z REI Co-op. Jest to niedrogi śpiwór za 129 dolarów, który posiada kaptur i wewnętrzną kieszeń.

Worki do przechowywania

Wybór worka do przechowywania śpiwora to ważny krok w utrzymaniu ciepła przez lata. Chociaż istnieje wiele opcji, ważne jest, aby wybrać worek, który będzie chronił Twój śpiwór i zapobiegnie jego uszkodzeniu.

Istnieją trzy główne opcje do rozważenia. Najlepszą z nich jest worek suchy typu roll top. Jest on trwały i zapobiegnie wyciekom. Ten rodzaj torby jest szczególnie pomocny w przypadku lekkich kołder.

Najlepszy worek do przechowywania śpiworów powinien mieć również trochę luźnej tkaniny na górze, aby umożliwić cyrkulację powietrza. Jeśli tak nie jest, to prawdopodobnie będzie uciskać włókna izolacyjne. Dobrym pomysłem jest również założenie kaptura na śpiwór, aby zapewnić sobie dodatkowe ciepło.

Niektóre śpiwory mają w zestawie worek do przechowywania, ale lepiej zainwestować w dedykowany worek. Są one często wykonane z siatki, co pozwala na cyrkulację powietrza wokół śpiwora. Niektóre śpiwory są również wyposażone w zapinane na zamek kieszenie do przechowywania.

Najlepszym workiem do przechowywania śpiwora jest duży, oddychający, bawełniany lub siatkowy worek. Dzięki temu śpiwór będzie mógł oddychać, a jednocześnie nie będzie się w nim gromadził kurz i brud. Worki te są również pomocne do przechowywania innego miękkiego sprzętu.

Dostępne są również worki z możliwością oczyszczania. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby odprowadzać powietrze podczas kompresji. Są one szczególnie pomocne przy maksymalnej kompresji. Mają małą komorę, przez którą powietrze może się wydostać, oraz panel z oddychającej tkaniny, aby uniemożliwić ponowne wejście powietrza.

Bardziej pojemne śpiwory są wygodniejsze dla osób śpiących na boku

Wybór śpiwora może być trudnym zadaniem. W przeciwieństwie do materaca czy poduszki, śpiwór będzie musiał dostosować się do Twojego kształtu, wagi i stylu spania. Śpiwór, który jest za duży lub za mały, może być obciążeniem. Na szczęście istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby zapewnić, że Twój śpiwór znajdzie się tam, gdzie powinien.

Pierwszą sztuczką jest zorientowanie się, jaki będzie Twój styl spania. Dobrą zasadą jest wybór śpiwora, który jest co najmniej o cały rozmiar większy niż Twoja przeciętna pozycja do spania. Dzięki temu Twoja poduszka nie będzie się przemieszczać podczas snu.

Śpiwór, który jest zbyt ciasny nie tylko spowoduje, że Twoja poduszka będzie się przemieszczać, ale również spowoduje, że ciepło Twojego ciała będzie uciekać z worka. Dobrym sposobem na uniknięcie tego jest zakup śpiwora o wysokim wskaźniku termicznym. Alternatywnie, można kupić izolowaną podkładkę. Możesz również rozważyć zakup torby z podwójnym zamkiem błyskawicznym, co pozwoli Ci na łatwy dostęp zarówno do górnej, jak i dolnej części torby. Zapewni to również maksymalne wykorzystanie możliwości śpiwora.

Na rynku jest dziś wiele różnych rodzajów śpiworów. Choć różnią się one jakością, wszystkie mają jedną wspólną cechę: są wykonane tak, by zapewnić Ci ciepło i przytulność, gdy tego najbardziej potrzebujesz.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

?>