Jak zacząć uprawiać bikepacking

Jak zacząć uprawiać bikepacking

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym bikepackerem, czy początkującym, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby zacząć. Pierwszym krokiem jest znalezienie kumpla, spakowanie sprzętu i wybranie trasy. Możesz również zaopatrzyć się w GPS, który pomoże Ci śledzić trasę.

Wybierz trasę

Wybór trasy to połowa zabawy z bikepackingiem – słowa te zostały ułożone przez ekspertów serwisu twojauroda.com.pl. Trasa, którą wybierzesz powinna być zrównoważona pomiędzy cywilizacją a dzikością. Będziesz musiał przejeżdżać przez miasta, aby zaopatrzyć się w zapasy. Będziesz musiał również zaplanować trasę pomiędzy punktami kontrolnymi.

Ilość wzniesień, na które będziesz się wspinać może wpłynąć na Twoje tempo. Niektóre trasy mają bardzo strome podjazdy, które mogą Cię spowolnić. Dla bardziej szczegółowego planowania, możesz potrzebować narzędzia do mapowania ze szczegółowym profilem wysokości.

Ilość czasu spędzonego na rowerze może również wpłynąć na Twoje tempo. Możesz chcieć zaplanować wycieczkę, która trwa tydzień lub miesiąc, co pozwoli Ci na kondycję ciała i cieszyć się różnymi ekosystemami po drodze.

Na ilość czasu, jaki spędzisz w siodełku, może mieć wpływ to, ile sprzętu zabierzesz. Będziesz musiał robić przerwy każdego dnia. Musisz też przygotować się na niespodziewane zdarzenia pogodowe i problemy mechaniczne.

Ilość czasu, którą spędzisz na planowaniu trasy może być trudna. Planer wielodniowy może pomóc Ci zwizualizować procentowy udział dróg, singletracków, szutrów i ścieżek rowerowych. Może również pomóc Ci zdecydować się na trasę w oparciu o lepszą prognozę.

Będziesz musiał zdecydować się na trasę, która pasuje do Twojego stylu jazdy. Niektórzy ludzie wolą trasę bardziej bezpośrednią, podczas gdy inni są bardziej zainteresowani jazdą z innymi. Musisz także zaplanować trasę tak, aby uniknąć gęsto zaludnionych obszarów.

Należy również zaplanować trasę tak, aby zawierała dni odpoczynku, dzięki czemu można cieszyć się krajobrazem. Wybrana przez Ciebie trasa powinna być także dopasowana do konfiguracji Twojego roweru. Być może zechcesz dodać topograficzną mapę bazową lub urządzenie GPS do kierownicy. Warto też zaopatrzyć się w zestaw do naprawy przebitej opony.

Powinieneś również rozważyć objętość wspinaczki. To określi, ile godzin spędzisz na rowerze. Jeśli masz dużo wspinaczki, będziesz musiał zaplanować trasę, która ma zróżnicowany teren.

Znajdź kumpla

Zdobycie kumpla do rozpoczęcia bikepackingu nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Jeśli jesteś początkujący w bikepackingu, pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić jest znalezienie partnera, który podziela Twoją pasję do tego sportu. Nie tylko będziesz mógł trenować w swoim własnym czasie, ale także będziesz miał kogoś, kto podzieli się wzlotami i upadkami jazdy w wielkim plenerze.

Najlepszym sposobem, aby przejść o znalezienie kumpla jazdy jest zrobić kilka sieci. Internet jest doskonałym źródłem tych informacji. Grupy na Facebooku są popularne w tym celu, a można znaleźć mnóstwo grup związanych z bikepacking. Najlepszą częścią jest to, że te grupy są w dużej mierze anonimowe, i są chętni, aby dać ci niski dół na ich lokalnych obszarach.

Nie zawsze łatwo jest znaleźć partnera do jazdy, ale często można znaleźć kogoś w pobliżu, kto ma ten sam entuzjazm. Możesz również uczestniczyć w imprezach bikepackingowych, które dadzą Ci możliwość poznania innych, podobnie myślących jeźdźców. Jeśli masz przyjaciela o podobnym zainteresowaniu sportem, możesz rozważyć wycieczkę drogową do następnej destynacji bikepackingowej.

Dla niektórych najlepszym sposobem na znalezienie kumpla do bikepackingu jest po prostu zapytanie przyjaciół i rodziny. Jeśli jednak twoje otoczenie nie jest tak entuzjastycznie nastawione do jazdy na rowerze, warto rozważyć opcję randek online. Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, jest wielu singli, którzy szukają partnera do wspólnej wyprawy rowerowej. Niezależnie od tego, czy znajdziesz singla czy grupę, jest to fajny sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi i rodziną, a jednocześnie zdobycie trochę ćwiczeń.

Najlepszym sposobem na znalezienie kumpla, z którym można zacząć jeździć na rowerze, jest bycie z góry nastawionym na swoje zamiary. Będziesz mile zaskoczony wynikami. Uzyskanie jazdy od kogoś, kto dzieli twoją pasję, jest najlepszym sposobem na zapewnienie udanej podróży bikepackingowej. Najlepszą częścią bikepackingu jest to, że możesz przeżywać przygody, których w innym przypadku nigdy byś nie przeżył. Mając to na uwadze, wsiądź na rower i zacznij jeździć!

Pakuj swój sprzęt

Niezależnie od tego, czy szukasz pozycji na liście rzeczy do zrobienia, czy po prostu weekendowej przygody, pakowanie sprzętu do rozpoczęcia bikepackingu może być ekscytujące i zabawne. Musisz jednak pomyśleć o kilku ważnych czynnikach, takich jak rodzaj terenu, po którym będziesz jeździć, oraz o tym, ile będziesz ważyć.

Plecak bikepackingowy to ważne narzędzie do przenoszenia całego sprzętu. Są one lekkie i łatwe do zamocowania na rowerze. W zależności od tego, jak długa jest Twoja podróż i ile dodatkowych rzeczy pakujesz, będziesz potrzebował torby do bikepackingu. Torby te można przymocować do wielu różnych rowerów.

Torba na górną rurę jest dobrym wyborem, jeśli planujesz przewieźć mniejsze przedmioty. Torby te mocowane są do górnej rury i zazwyczaj mieszczą telefon lub małe narzędzie wielofunkcyjne. Niektórzy rowerzyści używają również toreb na wspornik kierownicy. Torby na sztycę mocowane są za kierownicą i mogą być świetne do przewożenia narzędzi i wody. Jednak te torby są często trudno dostępne i mogą być ciężkie.

Saszetka na siodełko to kolejny dobry wybór do przewożenia niezbędnych rzeczy podczas jazdy. Może on pomieścić takie rzeczy jak zestaw naprawczy, zapasowe dętki, a nawet mini pompkę. Jest to również dobry wybór, jeśli planujesz biwak.

Niezależnie od rodzaju wybranego plecaka, ważne jest, aby rozłożyć ciężar jak najbardziej równomiernie. Pomoże to zachować stabilność i sprawi, że rower będzie prowadzony tak sprawnie, jak to tylko możliwe. Ciężkie przedmioty, takie jak paliwo, żywność i kuchenka kempingowa powinny znajdować się niżej na rowerze.

Możesz użyć plecaka na kierownicę do przechowywania takich przedmiotów jak namiot, śpiwór i dodatkowa odzież. Niektórzy bikepackerzy wykorzystują również swój przedni plecak do przewozu cięższego sprzętu, takiego jak kuchenka czy pikowana kurtka.

Torba na sztycę może pomieścić takie przedmioty jak telefon, okulary przeciwsłoneczne i przekąski. Dobrym pomysłem jest schowanie w niej przedmiotów, których często używasz. Zawsze powinieneś mieć przy sobie zbiornik hydracyjny, a portfel powinien być łatwo dostępny.

Zdobądź GPS

Zdobycie GPS na początku bikepackingu może zwiększyć Twoje doświadczenie. Jest to także ważny element bezpieczeństwa dla samotnych rowerzystów. Bez wskazówek możesz się zgubić i być potencjalnie niebezpiecznym.

Wielu bikepackerów używa kompasu i papierowych map do nawigacji. Inni badają szlaki i zapamiętują skrytki z jedzeniem. Jeśli nie masz GPS, ważne jest, abyś wcześniej zaplanował swoją trasę. Możesz chcieć uwzględnić restauracje, supermarkety i sklepy spożywcze. Może być również konieczne zabranie filtra do wody.

W zależności od potrzeb, możesz zaopatrzyć się w GPS, który działa niezależnie od smartfona. Niektóre modele oferują setki konfigurowalnych pól danych. Inne mają kamerę cofania. Niektóre pozwalają nawet na wgrywanie map od innych motocyklistów. Te urządzenia są bezpieczniejsze niż Twój smartfon.

Wiele komputerów rowerowych jest wyposażonych w szczegółowe mapy. Są one przydatne podczas bikepackingu, ponieważ zawierają szczegółowe informacje o drogach, punktach orientacyjnych i krajobrazach. Pozwalają także na obliczanie odległości i rysowanie tras. Są również pomocne podczas jazdy w odległych miejscach.

Kolejną przydatną funkcją jest wysokościomierz. Mierzy on zmiany wysokości nad poziomem morza. Niektóre modele mają akcelerometry, które mierzą ruchy, takie jak skoki. Możesz również użyć Google Earth, aby zobaczyć zdjęcia satelitarne terenu.

Możesz załadować trasy do GPS przed wyjściem z domu. Następnie możesz je śledzić, gdy jesteś w drodze. Możesz również importować trasy z Google Maps. Możesz także rysować trasy na komputerze.

Niektóre modele mają wbudowaną łączność Bluetooth, więc możesz połączyć swój telefon z urządzeniem GPS. Możesz wtedy wysyłać wcześniej napisane wiadomości do innych rowerzystów. Urządzenie może również pomóc w znalezieniu dróg, restauracji i sklepów.

Jeśli masz ograniczony budżet, nie musisz kupować urządzenia GPS za 300 dolarów, aby rozpocząć bikepacking. Możesz odebrać budżetowy GPS za mniej niż 100 dolarów, taki jak Wahoo Fitness Roam MINI. Jest bardzo tani i ma ponad 150 konfigurowalnych pól danych. Ekran nie jest ekranem dotykowym, ale ogólna wartość jest świetna.

Jeśli szukasz bardziej high-end GPS, Edge 1030 jest dobrą opcją. Jest w umiarkowanej cenie i zawiera mapy Ameryki Północnej i Europy do pobrania. Posiada również nawigację turn-by-turn i alerty pogodowe.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

?>